Kommentera och diskuter 23 november
Chelsea förnekar Ancelotti-rykten
Chelsea, som är 6/5 att vinna Premier League, förnekar ryktena att tränare Carlo Ancelotti skulle lämna klubben efter att the Blues inkasserade sin tredje förlust på fyra matcher i helgen.
Att assisterande tränare Ray Wilkins mycket överraskande nyligen fick lämna klubben har spätt på dessa rykten och trots att laget fortfarande leder ligan så har Manchester United (11/5 att återta titeln) lika många poäng, Arsenal (9/2) ligger bara två poäng bakom trots att de förlorade i helgen och Manchester City (8/1) har knappat in på de tre första.
Till följd av klubbens resultat den senaste tiden har Ancelottis position i klubben ifrågasatts, men Chelsea står fast vid att han inte ska lämna klubben, till Sky Sports sa de, ”Han har kontrakt till 2012, och det är ingen idé att spekulera i någonting annat.”

Carlo Ancelotti verkar kunna ta kritik..
Ancelotti säger att han kan ta all kritik som riktas mot honom och säger att klubben måste arbeta vidare.
”När laget inte vinner så hamnar tränaren under press, det är ingenting konstigt med det,” sa Ancelotti.
”Det här är mitt jobb. Om laget inte får tillräckligt bra resultat med sig så hamnar ansvaret på mig.”
”Så, jag kan ta kritiken. Det är så det är att vara tränare. Och ja, vi befinner oss i en svår situation men vi kan ta oss ur den och komma framåt.”
Chelsea (4/1 att vinna Champions League) behöver inte oroa sig för den inhemska ligan i veckan då de spelar Champions League på tisdag. Laget har vunnit alla sina fyra spelade matcher i grupp F och är klara för avancemang.
The Blues möter MSK Ziina på Stamford Bridge och är klara favoriter med oddsen 1/7 att de vinner. De vann det första mötet mot slovakerna (16/1 att vinna, 13/2 att spela oavgjort) med 4-1 på bortaplan, och Ziina har bara gjort ett mål på fyra förluster i gruppen.







kommentarer