Kommentera och diskuter 1 november
Speltips ATP Tennis Anderson – Klizan Bemelmans – Kern Blake – Fish Berdych – Nishikori
KOMPIS DAVIDS SPELTIPS:
![]()
Anderson K. – Klizan M. / Bemelmans R. – Kern R. (ATP Valencia)
Speltips: 2-0 / Bemelmans
Start: 13.00. Insats €: 6
Bästa odds just nu: 1.75 @ Betsson – Superfin svenskägd sportsbook med 1000kr insättningsbonus
Anderson går från klarhet till klarhet i höst. Följde upp bra resultat i Stockholm med en fin vecka i Wien också. Slog bl.a. Melzer som jag trodde skulle vinna. Klizan är inget att hänga i julgranen. Har förvisso lirat två kvalmatcher här i Valencia inför denna match men en in-form Anderson ska inte ha några problem. Raka spelet är väldigt tunnt så lirar raka set-spelet istället.
Ännu ett klent odds men detta ska bara Bemelmans ta. Kern, en ung spelare som knappt visat sig på challenger alls. Har lirat någon enstaka kvalmatch men inte mer. Fick ett wildcard till en ATP turnering i somras där han visade att han fortfarande spelar junistennis. Detta är ett odds till att krydda huvudmatchen ovan med.
ADMINS SPELTIPS:
![]()
Blake J. – Fish M. (ATP Basel)
Speltips: +21,5 games
Start: 13.30. Insats €: 5
Bästa odds just nu: 1.72 @ Bet365 – 1000kr bonus och massor av live stream
(void) Fish stor favorit här men jag ser det inte som en självklar match. Blake som visade på bra form i Sthlm Open och vann i två raka mot del Potro kan mycket väl ge Fish en bra match. Fish imponerade i US Open och i Tokyo men förlorade sin första match senast i Shanghai mot Tomic. Fish har inte lirat lika mycket som Blake på sistone och jag tror det kan gå till 3 set, eller att vi får se åtminstone ett tiebreak. 3-2 Fish inbördes.
![]()
Berdych T. – Nishikori K. (ATP Basel)
Speltips: +20,5 games
Start: 20.30. Insats €: 4
Bästa odds just nu: 2.03 @ Pinnacle – När du föredrar höga odds framför insättningsbonus
Nishikori imponerade stort i Shanghai och vann över spelare som Haase, Dolgopolov och Tsonga. Förlorade finalen mot Murray. Berdych är en giftig världsjua och han plockade titeln i Peking i början av oktober, men vi minns också hur han förlorade senast i Shanghai mot Feliciano Lopez i två set. 1-0 Nishikori inbördes. Om japanen spelar lika bra som i Shanghai så kan han helt klart sätta press på tjecken. Gränsen för överspel tycker jag är generöst satt och oddsen är bra.
KOMPIS THOMAS SPELTIPS:
![]()
Färjestad – Luleå (Elitserien)
Speltips: 1
Start: 19.00. Insats €: 8
Bästa odds just nu: 2.15 @ Expekt – Bjuder på 250kr att spela för riskfritt
FBK tar emot en skadeskjuten Björn. Luleå har många skador i truppen och det kommer att bli synligt när FBK får upp den fart som laget besitter. Deras spel har varit mästarklass på sista tiden. Ettan känns sund och spelas med €8.
![]()
Skellefteå – AIK (Elitserien)
Speltips: 1
Start: 19.00. Insats €: 5
Bästa odds just nu: 1.78 @ Expekt – Bjuder på 250kr att spela för riskfritt
Skellefteå tar emot AIK. SAIK har här ett perfekt läge att ta en trea. AIK har tappat Videll och det påverkar. Hemmaplan och den högre farten av SAIK avgör. Ettan spelas med €5.
KOMPIS DANIELS SPELTIPS:

APOEL – FC Porto (Champions League)
Speltips: 2
Start: 20.45. Insats €: 7
Bästa odds just nu: 1.85 @ Pinnacle – När du föredrar höga odds framför insättningsbonus
Porto tappade oväntat poäng hemma mot AN. Fucile är tillbaka efter avstängning. Bra tvåa.
| Admin | Daniel | Thomas | David | |
| Antal | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Omsättning | 4 | 7 | 13 | 6 |
| Träffprocent | 100% (1/1) | 0% (0/1) | 100% (2/2) | 100% (1/1) |
| ROI | 204% | 0% | 2001% | 175% |
| Snittodds | 2,0 | 1,7 | 2,0 | 1,8 |
| Saldo | 100 | 93 | 100 | 105 |
Resultat okt: EUR -113
Totalt (juni 2010 – okt 2011): EUR +119 – Se statistik här








kommentarer